23.08.2013 19:38

Co je to neoprén a jak se vyrábí?

Možná banální otázka... Víte, co je to C4H5Cl? Je to chloroprén, výchozí surovina pro výrobu pěnového kaučuku - tedy neoprénu (obchodní označení).

Základní dělení neoprénů podle materiálu:
Kašírovaný (kašírování znamená nanesení textilie, která zlepšuje vlastnosti kašírovaného materiálu) – neoprén kašírovaný z vnější strany je pevnější a odolnější proti odření nebo natržení. Kašírování z vnitřní strany (např. froté, lycra) zlepšuje komfort oblékání a pocit z kontaktu těla s neoprénem. Na vnitřní vrstvy se používají různé (čas od času módní) vychytávky jako titanová vlákna v úpletu (zvyšují izolační vlastnosti a tepelný komfort) nebo nyní populární bambusové uhlí (antibakteriální účinky). Nevýhodou kašírovaného povrchu na vnější straně je, že zůstává vlhký. Kašírovaný neoprén se většinou používá jako „mokrý“ (samozřejmě záleží na zpracování a typu švů) do nepříliš nízkých teplot.

Hladký neoprén (na vnější straně) se používá pro polosuché nebo suché neoprény. Jeho nevýhodou je snadná zranitelnost (odření, natržení – třeba i nehtem). Vodotěsnost polosuchých a suchých neoprénů bývá zajištěna manžetami kolem nohavic a rukávů, speciálními zipy a vnitřním límcem kolem krku a manžetou podél zipu a především typem švů – tzv. „blindstitch“ švem – „neviditelným“ lepeným švem, kterým neprotéká voda. A v  tomto článku (v angličtině) se dočtete, jaké typy švů se používají u různých neoprénových obleků - od mokrých letních po polosuché / suché zimní.

Velmi zajímavý článek autora T. Sládka o výrobě neoprénu pořízený během exkurze v továrně na výrobu pěnového kaučuku nalezneze zde. Včetně fotek!

Takhle silný polosuchý neoprén (5/4/3 mm, lepené blindstitch švy) budeme už brzo potřebovat!

Zde se můžete podívat na tabulku doporučených tlouštěk neoprénů podle teploty vody (a nezapomínejte na "wind chill" faktor - u nás je na podzim častokrát voda teplejší než vzduch):

Teplota vody Tloušťka neoprénu
C mm
4 6/5/4 sealed + taped
9 5/4/3 sealed + taped
11 4/3 sealed + taped
14 4/3 sealed
16 3/2 sealed
18 3/2 flatlock
22 springsuit
  neoprene top
  poly top
26 poly top
  rushguard
   
Vysvětlivky číslo u typu neoprénu udává tloušťku v mm v pořadí tělo/nohavice/rukávy
  sealed = lepené neviditelné švy (blindstitched)
  taped = lepené neviditelné švy + extra lepené zevnitř
  flatlock = vnější švy (nevodotěsné)
  springsuit = shorty neoprén
  neoprene top = 1-2 mm neoprén, většinou dl. rukáv
  polytop = "tlustá" lycra s fleecovou podšívkou, většinou dl. rukáv
  rashguard = lycra, může mít dl. I kr. rukáv
   

 

—————

Zpět


Kontakt

Jenda Šilhavý

Obchodní 1318
252 19 Rudná

(u vody nás nejčastěji
potkáte na Nechranicích, na Mácháči nebo Štěpánském rybníku)

#jendovaskola


+420 603 922 444