Věčná otázka: kdy má smysl jet k vodě aneb bude vůbec foukat?
Letos je divný rok. Počasí je bláznivé, máme hodně bouřek a přívalových dešťů... a moc nefouká. Někdy vůbec.
Kdy má vůbec smysl jet k vodě? Pokročilí čekají na vítr 7-8 m/s a více, začátečníkovi by mělo stačit 3-5 m/s. Do 3 m/s pro nás (jako školu windsurfingu) nemá cenu k vodě jet. Do 2 m/s je prakticky bezvětří, hladina je "klidná jako velké zrcadlo", jak zpívá v antisurfařské písničce František Dobrota skupina Buty.
Jaké předpovědi sledovat?
Určitě WINDGURU, NORY, CHMI a spoustu dalších podle vašeho gusta a hlavně důvěry, kterou ke konkrétním modelům chováte. Nám se nejvíce osvědčuje model GFS a WRF na Windguru, kontrolujeme s Nory (trend a průměrná rychlost větru) a CHMI (synoptická situace - proč má vlastně foukat). Ale častokrát to nevyjde, jako třeba tato předpověď z úterý večer pro středu na Štěpánském rybníku:
Začali jsme jezdit v 10 hod., nárazy větru nebyly, průměrná rychlost větru byla 2-3 m/s, často pod 2 m/s, chvílemi jemně pršelo a ve 13 hod. se z hladiny stalo "velké klidné zrcadlo". Tohle prostě patří k realitě windsurfařského života. To, že nebude foukat vůbec, se stane většinou jen začátečníkovi, pokročilým sice foukat bude, ale třeba méně - ne na skluz... což je to, proč to všichni děláme.
Co s tím?
Vlastně nic. Obrnit se trpělivostí a nezanevřít na windsurfing. Nebo rezignovat na ježdění v ČR a zaměřit se na místa, kde v určitém období fouká. Např. v létě Kanáry (pasát), řecké ostrovy v Egejském moři (meltemi), Chorvatsko (termika mezi ostrovy), na jaře a na podzim jižní Francie, Korsika a Sardinie (mistral) atd. Případně znovu objevená Rujána, kam se dá vyjíždět na pár dní na předpověď.
—————
Kontakt
Jenda ŠilhavýObchodní 1318
252 19 Rudná
(u vody nás nejčastěji
potkáte na Nechranicích, na Mácháči nebo Štěpánském rybníku)
#jendovaskola
+420 603 922 444
kuejchaj